GSM Alarm Profi 300 (alarm s GSM modulem)


Umístění Alarmu GSM

Pokud použijeme GSM alarm ke hlídání bytu, umístíme zařízení tak, aby nebylo na očích, ale zároveň bylo snadno dostupné. Je možné ho dát do skříně, na polici, připevnit na zeď atd. Zařízení je určeno pro vnitřní prostory.
Je take možno alarm umístit skrytě, vyvést pouze tlačítko a LED diodu. Napájení je řešeno klasickým zásuvkovým adapterem. Pokud není použit zálohovaný zdroj, je dobré také napájení řešit skrytě

Vnitřní uspořádání Alarmu GSM

Napájení používá běžný napájecí konektor 2,1mm, označený 9-20V, případně 9-20Vzál. Rozsah napájecího napětí je 9 až 20V, proudový odběr je závislý na připojených čidlech a ostatních zařízeních. Většinou postačí napájecí zdroj 12V/500mA. Externí připojení tlačítka a LED diody je pomocí audio jacku 3,5mm, který je označen LED/VYP.


Poplachová čidla se připojují pomocí svorkovnice uvnitř plastové krabičky. K dispozici jsou čtyři nezávislé vstupy, každý je možné samostatně nastavit. Jsou označeny Čidlo1, Čidlo2, Čidlo3, Čidlo4-. Vstup Čidlo4+ navíc umožňuje připojení vnějšího napětí (max.20V). Tento vstup se využívá při použitív autě pro indikaci startování motoru. Společný vývod poplachových čidel připojíme do svorky GND.
Napájení poplachových čidel je zajištěno pomocí svorky UZ, na které je k dispozici nestabilizované napětí ze síťového adaptéru nebo z autobaterie. Při použití zálohovaného zdroje je i tato svorka zálohována.

Všechny svorky jsou chráněny proti špatnému připojení, takže např. přivedení napětí na svorku Čidlo1 nezpůsobí poškození zařízení. K připojení čidel použijeme dvojlinku, při použití v autě stačí jeden vodič (jako druhý využijeme kostru vozu).

Svorky, označené R1 a R2 slouží pro připojení sirény a spotřebičů, ovládaných pomocí SMS zpráv. Na svorce R1 (R2) je po sepnutí kladné nestabilizované napětí. Siréna, resp. ovládaný spotřebič se připojuje mezi svorku R1 (R2) a GND. Zatížitelnost určuje použitý napájecí zdroj, max. však 1,5A. Pro spínaní spotřebičů s větším odběrem nebo pro spínání síťových zařízení (220V) je lépe použít relé.© A.K. 27.4.2010