GSM Alarm Profi 300 (alarm s GSM modulem)


Umístění Alarmu GSM

Pokud použijeme GSM alarm ke hlídání bytu, umístíme zařízení tak, aby nebylo na očích, ale zároveň bylo snadno dostupné. Je možné ho dát do skříně, na polici, připevnit na zeď atd. Zařízení je určeno pro vnitřní prostory.
Je take možno alarm umístit skrytě, vyvést pouze tlačítko a LED diodu. Napájení je řešeno klasickým zásuvkovým adapterem. Pokud není použit zálohovaný zdroj, je dobré také napájení řešit skrytě

Vnitřní uspořádání Alarmu GSM

Napájení používá běžný napájecí konektor 2,1mm, označený 9-20V. Pro připojení záložního zdroje je určen konektor označený 9-20Vzál. Kladný pól je na vnitřním vývodu. Oba napájecí body jsou pouze odděleny diodou, napětí na konektoru 9-20V je však sledováno. Rozsah napájecího napětí je 9 až 20V, proudový odběr je závislý na připojených čidlech a ostatních zařízeních. Většinou postačí napájecí zdroj 12V/1A.

Externí připojení tlačítka a LED diody je pomocí audio jacku 3,5mm, který je označen LED/VYP. GND je společná pro LED (katoda) i VYP. Oba vývody jsou chráněny proti zkratu. Detail připojení ukazuje obrázek.

Poplachová čidla se připojují pomocí svorkovnice uvnitř plastové krabičky. K dispozici jsou čtyři nezávislé vstupy, každý je možné samostatně nastavit. Jsou označeny Čidlo1, Čidlo2, Čidlo3, Čidlo4-. Všechny vstupy reagují na sepnutí/rozepnutí oproti GND. Vstup Čidlo4+ navíc umožňuje připojení vnějšího napětí (max.20V). Tento vstup se využívá při použití v autě pro indikaci startování motoru. Společný vývod poplachových čidel připojíme do svorky GND.
Napájení poplachových čidel je zajištěno pomocí svorky UZ, na které je k dispozici nestabilizované napětí ze síťového adaptéru nebo z autobaterie. Při použití zálohovaného zdroje je i tato svorka zálohována.

Všechny svorky jsou chráněny proti špatnému připojení, takže např. přivedení napětí na svorku Čidlo1 nezpůsobí poškození zařízení. K připojení čidel použijeme dvojlinku nebo vícežilový kabel v případě napájených čidel.

Svorky, označené R1 a R2 slouží pro připojení sirény a spotřebičů, dálkově ovládaných. Na svorce R1 (R2) je po sepnutí kladné nestabilizované napětí. Siréna se připojuje na svorku R1, ovládaný spotřebič lze připojit mezi svorku R1 (R2) a GND. Zatížitelnost určuje použitý napájecí zdroj, max. však 1,5A. Pro spínaní spotřebičů s větším odběrem nebo pro spínání síťových zařízení (220V) je lépe použít relé.

Jack 2,1mm, označený jako MIC, lze využít pro připojení mikrofonu pro odposlech během narušení. Nejlépe se osvědčil mikrofon používaný v HF sadách pro mobilní telefony. Dosah odposlechu není příliš velký, ale pro orientaci o dění v narušeném objektu postačuje.

Konektor Rx/Tx (Jack 3,5mm) je možno využít pro přímou komunikaci s modulem M10. Po zasunutí stereo jacku je odpojen mikroprocesor a je tak možné komunikovat s modulem GSM např. prostřednictvím počítače. Komunikace probíhá pomocí tzv. AT příkazů. AT příkazy, které GSM modul akceptuje, jsou ke stažení zde. Zapojení konektoru ukazuje následující obrázek. Více o komunikaci v sekci Konfigurace.



© A.K. 25.6.2016