AlarmTon - GSM alarm 1.2

Využití následujících údajů pro komerční účely pouze se souhlasem autora!

Mechanická konstrukce

GSM alarm verze 1.2 používá nadále plastovou krabičku U-KP17, kterou dodává GM electronic a která se osvědčila. Její rozměry naprosto vyhovují, materiál je odolný a zároveň snadno opracovatelný. Vzhledem k jiné verzi plošného spoje je i úprava plastové krabičky odlišná od verze předchozí.

Před montáží jednotlivých komponentů je nutno krabičku upravit. Mobil i procesorová deska je upevněna do spodního dílu (to je ten, jenž má v rozích otvory pro spojovací šrouby), který má několik plastových sloupků, bohužel různě vysokých. Plastové sloupky, použité pro připevnění procesorové desky, je nutné zarovnat na výšku 5mm. Další plastové sloupky je nutno zcela odstranit (viz obrázek). Nejlépe je sloupky odštípnout kleštěmi a zbytek zarovnat malou bruskou. Pozor, vnitřní uspořádání plastových sloupků není symetrické (i když se na první pohled tak jeví), při otočení o 180 stupňů nenamontujeme ani desku ani mobil.

Procesorová deska i mobil je dále upevněn pomocí plastového distančního sloupku výšky 5mm a šroubku M3 s maticí zhruba ve středu krabičky. Nejprve je připevněna procesorová deska, další matičkou pak drátová spona mobilu. Ta je druhým koncem přichycena k plastovému sloupku. Pro přišroubování procesorové desky a drátové spony do plastových sloupků jsem použil šroubky do plechu 2,2x6,5mm.

V případě použití mobilu Siemens C35i je nutné vyříznout oválný otvor pro anténu nebo můžeme použít Siemens M35i, který má anténu integrovanou. Dále zhotovíme otvor pro vyvedení vodičů od svorkovnice. Ve verzi pro auto vyřízneme čtvercové otvory pro konektory XJ10, XJ20 a XJ30 a to ve spodním i horním dílu. Ve verzi pro byt vyvrtáme ve spodním díle otvor 8mm pro napájecí jack, v horním díle otvor 6,3mm pro upevnění vypínače a otvor 5,3mm pro LED diodu. Napájecí jack se upevní pomocí tavného lepidla, vypínač pomocí matice, LED dioda je zapájena přímo v desce plošných spojů. Záložní 9V baterie se neupevňuje.

Do takto připravené krabičky pak lze namontovat oživenou desku procesoru s připojeným mobilem (samozřejmě zapnutým a nastaveným), připojit čidla a čtyřmi šroubky oba díly krabičky spojit. Ve verzi auto pak připojíme konektory VYP, LED a NAP, ve verzi byt napájecí jack.

Modul nabíječky

Pro nabíjení baterie mobilu je použita upravená běžná autonabíječka. Autonabíječku za použití menší síly a šroubováku rozlomíme a elektroniku na malém plošném spoji odpojíme. Zapamatujeme si zapojení vodičů a odpájíme kroucený kabel s konektorem. Na výstup připájíme vodič pro nabíjení mobilu, vstup a společný vodič zkrátíme. Takto upravený modul připojíme a připevníme tavným lepidlem na procesorovou desku.

Propojovací kablík

Upravený konektorUpravený konektorPropojení s mobilním telefonem je realizováno pomocí krátkého propojovacího kablíku. Konektor k mobilu musíme mechanicky upravit, neboť vzhledem k použité krabičce je moc dlouhý. Konektor rozebereme a použijeme tu část, která nese kontakty. K těm připájíme 4-žilový plochý vodič délky cca 8cm. Zapojení pro telefon Siemens C35i (M35i) je následující: GND (XP3) -> pin č.1, TX (XP2) -> pin č.6, RX (XP1) -> pin č.5, dobíjení baterie (XP4) -> pin č.3. Připájený vodič mechanicky zajistíme (např. pattexem). Konektor nemusí mít nevyužité kontakty. Mechanické řešení a číslování kontaktů konektoru v mobilu je patrné z obrázků.
Při použití SW 3.0 a vyšší je nutno propojit na upraveném konektoru pin č.7 s pinem č.1 (GND). Pokud tyto dva piny nespojíme, nebude fungovat automatické zapnutí mobilu při jeho samovolném vypnutí. Ostatní funkce a činnost alarmu zůstanou zachovány.
Zapojení pro telefon Siemens C55 (M55) a C60 (A60) je následující: GND (XP3) -> pin č.2, TX (XP2) -> pin č.4, RX (XP1) -> pin č.3, dobíjení baterie (XP4) -> pin č.1. Konektor se mechanicky liší od konektoru pro řadu 35 (45), je nižší a kablík se hůř připojuje. Pro tyto typy není vyzkoušeno automatické zapnutí mobilu při jeho samovolném vypnutí, takže další úpravy neprovádíme.



© A.K. 1.9.2008