Sirény

Obecný popis

Sirény slouží k upozornění okolí střeženého prostoru na případného narušitele, zároveň i k jeho vyplašení. Současně le použít i světelnou signalizaci pro přesné určení narušeného objektu (např. auta). Spuštěním sirény je však narušitel informován o tom, že byl zjištěn. Proto je někdy lépe využít tzv. tichý poplach, kdy se zdánlivě při narušení nic neděje, ale poplach už je dále předáván a narušitel může být lépe zadržen.
Podle druhu dělíme sirény na vnější, které slouží k informaci okolí a vnitřní, které jsou určeny zejména k vyplašení pachatele. Vnější sirény jsou odolnější a výkonnější, určeny pro montáž do exterieru. Mohou být vybaveny záložním zdrojem. Vnitřní sirény jsou určeny pro montáž uvnitř objektů. Akustický výkon je menší, ale i tak je zvuk v uzavřených prostorách značně nepříjemný. Samostatnou kapitolu tvoří sirény do automobilů, které jsou více odolné oproti vnitřním (např. teplotním rozsahem) a mají dostatečný akustický výkon. Lze je použít i do objektu, na rozdíl od vnějších sirén jsou podstatně lacinější.
Volba určitého druhu sirény je vždy závislá na konkrétní aplikaci. Při rozhodování musíme brát v úvahu umístění objektu (samota, město). Nezanedbatelnou roli hraje i cena, někdy i proudový odběr.
K popisovanému GSM alarmu 2.0, včetně nižší verze 1.2 lze přímo připojit sirénu pro napájecí napětí určené použitým zdrojem a s maximálním proudovým odběrem 0,5 A.

Příklady sirén jsou uvedeny dále.

SA 105
Popis:
Siréna je vhodná i pro nižší teploty venkovního prostředí i pro instalaci do vozidel. Výkonná, mechanicky vysoce odolná poplachová piezoelektrická siréna s kolísavým tónem v plastovém plášti.
Technické údaje:
Akustický výkon 120dB, napětí 6 až 14V.Odběr při 12V: 0,4A.
SA 913
Popis:
Výstražná akustická piezoelektrická siréna v bílém provedení vhodná pro interiéry.
Technické údaje:
Napájení 11-14V / 250mA, 110dB/ 1m, pracovní teplota -20 až 60°C.
OS 350
Popis:
Siréna pro venkovní hlášení poplachu.Má důmyslný systém ochrany proti poškození. Kryt z houževnatého plastu ukrývá robustní ocelovou konstrukci s výkonnou sirénou. Spolehlivý provoz zaručuje elektronika řízená mikroprocesorem.
Technické údaje:
Napájení 10-17V / 250mA, akustický výkon 112dB, zabudovaný časovač, krytí IP 34D, rozměry 230x158x75mm.

Údaje v tabulce převzaty z www.dstechnik.cz


© A.K. 15.12.2013