Detektory - obecný popis

Obecný popis       Bezdrátové detektory

Detektory obecně slouží k monitorování prostoru, činnosti či akce. Pokud dojde k neočekávané události, detektor vydá pokyn k poplachu, většinou aktivuje alarm, který se postará o další. Detektory mají výstupní kontakt (mechanický nebo elektronický), kterým předávají informaci dál. Příklad: Jednoduchý dveřní spínač, při zavřených dveřích je sepnutý. Po otevření dveří dojde k rozepnutí kontaktu, to vyvolá poplach (siréna ap.). Podle typu výstupního kontaktu lze rozlišit detektory s rozpínacím a a detektory se spínacím kontaktem. Pro přenos informace od detektoru k vlastnímu alarmu se kromě běžných vodičů v poslední době využívá i bezdrátový rádiový přenos. Výhodou je rychlá montáž (nemusí se tahat kabely), nevýhodou vyšší cena.

Podle podnětu, na který detektory reagují je můžeme zhruba rozdělit na:


Volba určitého druhu čidla a jejich počet je vždy závislá na konkrétní aplikaci. Při rozhodování musíme brát v úvahu velikost a tvar střeženého prostoru a možné přístupové cesty. Nezanedbatelnou roli hraje i cena, někdy i proudový odběr.
Popisovaný GSM alarm 2.0 (včetně nižších verzí) umožňuje připojení většiny detektorů, včetně případného napájení. Jedinou podmínkou je výstupní (rozpínací nabo spínací) kontakt detektoru. Propojení je pomocí vodičů.
Bezdrátové detektory lze připojit prostřednictvím společného přijímače. Jeho výstup připojíme do příslušného vstupu alarmu.

Příklady jednotlivých druhů čidel jsou uvedeny dále.


SRP 600
Popis:
Prostorový duální PIR detektor pro montáž do rohu i na zeď. Vysoká odolnost proti RF rušení, teplotní kompenzace, kovový kryt součástek, Auto Pulse s nastavením 2 úrovní.
Technické údaje:
Napájení 8-16V/ 14mA DC, záběr detektoru - dosah 15m ,úhel záběru 105° ,kontakty relé 28V/0,1A,pracovní teplota -20 až + 60°C, instalační výška 2 - 2,7m.
PRO plus
Popis:
Vysoká odolnost proti RF rušení, teplotní kompenzace, kovový kryt součástek, Auto Pulse s nastavením 2 úrovní. Záběr detektoru - dosah 12m , úhel záběru vějíře 110°, instalační výška 2 - 2,7m, automatický čítač impulsů, samotestování 100sec
Technické údaje:
Napájení 12V/ 5mA DC,úhel záběru 120° ,kontakty relé 60V/0,1A,pracovní teplota -10 až + 55°C.
SA200A
Popis:
Magnetický kontakt pro instalaci na dveře nebo okna a detekovat otevření dveří či oken. Pracovní vzdálenost 16mm. Bílé provedení platového magnetického spínače.
Technické údaje:
Homologace pro nízká rizika, spínací kontakt.
GLASSTREK 457
Popis:
ro detekci rozbití skla - vhodné nejenom pro prodejny s výlohou, ale také pro všechny prostory, kde jsou okna, prosklené dveře, zimní zahrady apod.
Maximální účinnost, široké spektrum parametrů detekce vč. tlakového nárazu, vysoká odolnost vůči falešným poplachům, paměť poplachu.
Technické údaje:
Napájení: 9 - 16 V stejnosměrné, proudový odběr: min. 15 mA, max. 23 mA Náběh detektoru: po zapojení 4min. testovací režim Dosah detekce od skla: min 1,2 m , citlivost: dvě úrovně - nízká/vysoká, nízká citlivost 4,5 m, vysoká citlivost 9 m Úhel záběru: vertikálně 90°, horizontálně 70°. Poplachový výstup: NC, 28 V=, 150 mA Tamper výstup: NC, 28 V=, 150 mA Optická indikace: červená/zelená LED dioda Barva krytu: bílá
IMPAQ plus
Popis:
Detekuje otřesy např. dveří, oken, strojů a přístrojů, trezorů, skříní apod. Vysoká spolehlivost, inteligentní rozpoznání poplachu.
Inteligentní mikroprocesorem řízený detektor otřesů a vibrací, plynulá nastavitelnost citlivosti, aut. přizpůsobení citlivosti prostředí, piezoelektrické čidlo SW zpracování signálu.
Technické údaje:
Napájení 9-16V= odběr 17mA, poplach.výstup - relé, pracovní teplota 0 až +55°C, RFI imunita do 10V/m.
ADM 8 - M2
Popis:
CHlídá pohyb v prostoru dosahu čidla. Detekuje pohyb i za překážkou. Snímá pohyb větších předmětů a osob, je imunní otřesům a malým předmětům ( listí, hmyz,..).
Chrání vnitřní prostor automobilu (1. zóna) i okolní prostor (2. zóna), indikuje pohyb osob (vniknutí do automobilu i pohyb kolem automobilu), možnost ukrytí čidla snímá pohyb i přes překážky.
Technické údaje:
Napájení 9-15V, proudový odběr 9-15 mA, max. spín. proud 200mA, dosah 1200 - 2100mm.
DK 09 - AQM 21
Popis:
Dveřní spínač. Použití k autoalarmům, pro spínání narušení kapoty nebo kufru. Možnost použití i pro spínání ochrany odejmutí krytů atd.
Technické údaje:
Upevnění centrální maticí, spíná proti kostře vozu.
DK 10
Popis:
Dveřní spínač pro našroubování s gumovou krytkou.
Technické údaje:
Upevnění centrální maticí, spíná proti kostře vozu.

Údaje v tabulce převzaty z www.dstechnik.cz


© A.K. 25.4.2009